Jak ušetřit pronájmem firemních aut

Chcete mít ve firmě dobře vyřešeno téma firemních aut? Nemáte však čas a chuť řešit detaily? Nechcete skočit na špek každému, kdo vám nabízí něco úplně bezchybného?

Výhody dlouhodobého pronájmu - operativního leasingu

Pronájem firemních aut neboli operativní leasing – pakliže je dobře nastaven a je dobře uzavřena smlouva – ušetří většině firem mezi 10 až 20% celkových nákladů na jejich vozový park. To dělá ročně na jednom typickém autě 20 až 40 tisíc Kč.

K dalším výhodám finančního charakteru patří mj. to, že není třeba vydávat jednorázově velké částky na koupi vozu, či skládat akontaci. Vůz má firma v užívání a platí stejnou měsíční splátku po celou dobu nájmu. Hlavním důvodem využití je tedy významně jednodušší získání vozu do užívání.

Jsou zde ale i další přínosy:

 • zbavení se nutnosti o auta starat a jednat se servisy či pojišťovnami,
 • jasný tok peněz - cash flow, 
 • významné snížení náročnosti administrativy spojené s firemními auty,
 • zbavení se většiny rizik s provozem auta spojených např. s vývojem cen ojetin. 

Vůz totiž po celou dobu patří leasingové společnosti, nikoliv nájemci – ten jej jen používá v souladu s dohodnutými podmínkami.

Mezi malými a středními firmami používá operativní leasing zatím jen necelých 10% společností. Hlavní důvody doposud malého rozšíření jsou dva, přičemž dominantní je první z nich:

Firmy se domnívají, že celkové náklady spojené s operativním leasingem jsou vyšší, než když si vůz koupí a starají se o něj sami. To je v naprosté většině případů chybná úvaha.

 • Vede k ní neznalost skutečných celkových nákladů spojených s provozem firemních aut, a tudíž jakékoliv objektivní srovnání není možné. Tvrzení, že operativní leasing je drahý, je pak jen nesprávnou hypotézou. Každá seriozní leasingová společnost pomůže zdokumentovat, jaké jsou aktuální celkové náklady, a až potom je možné je porovnat s její nabídkou.
 • Druhý důvod je spíše psychologický: řada majitelů českých firem není připravena na to, že platí za něco (auto), co jim „papírově“ nepatří. Přitom je běžné užívat nájemný byt či hotel – za ten také platíme, ale nepatří nám.

Jak to funguje?

Princip je jednoduchý. Vy si řeknete, jaké auto chcete, na jak dlouho, kolik s ním ujedete kilometrů a jaké služby od leasingové společnosti požadujete. Leasingová společnost sečte veškeré náklady, které s vozem budou po dohodnutou dobu nájmu spojeny, vydělí je počtem měsíců, po které nájem trvá, a výsledkem je měsíční splátka. Náklady, které jsou ve splátce již zahrnuty, obsahují u seriozní leasingové společnosti vše, co auto potřebuje, kromě paliva – to si hradí nájemce sám. Veškeré servisní náklady, pojištění, nové pneumatiky, daně apod. jsou již zahrnuty ve splátce.

Leasingová společnost umí dobře odhadnout budoucí prodejní cenu ojetého vozu, zná detailně servisní náklady a umí z titulu své velikosti vyjednat se svými dodavateli lepší podmínky, než by dokázal individuální zákazník. Proto může zákazníkovi nabídnout lepší celkovou cenu spojenou s pořízením a provozem vozu, než by dokázal on sám, a samozřejmě i ona vytváří zisk. Výše uvedené je zestručněno pro potřeby tohoto textu, ve skutečnosti existuje několik možností kalkulací, nicméně výše popsaný princip je společný většině případů.

Co z toho mají firemní řidiči?

U dobré leasingové společnosti znamená využívání operativního leasingu pro řidiče komfort a odstranění většiny potřebných úkonů péče o auto. Řidiči mají k dispozici nepřetržitou asistenční službu, povětšinou je u servisu vozu či přezouvání pneumatik k dispozici i odvoz vozu do servisu a jeho opětovné přistavení, takže zaměstnanci ušetří čas a mohou se věnovat práci. K dispozici jsou i profesionálové pro jednání s pojišťovnami, takže řidič ani firma se v případě potíží nemusejí o nic starat.

Podstatou operativního leasingu je tedy poskytnutí bezproblémového užívání bez nutnosti řešení běžných starostí spojených s provozem vozu - ani majitelem firmy, ani řidiči.

Na co si dávat pozor?

Případná rizika vyplývají zejména z nezkušenosti s operativním leasingem. Při uzavírání smlouvy je třeba se ujistit o několika klíčových detailech:

 • Zda máte správně nastaven celkový nájezd a rozsah služeb, které chcete po dobu pronájmu čerpat.
 • Zda jsou ve splátce uvedeny všechny potřebné servisní úkony, nejen ty které jsou předepsány výrobcem, typicky – destičky, kotouče, stěrače, … a zda je ve splátce započten adekvátní počet pneumatik pro celou dobu nájmu.
 • Jak jsou řešeny změny smluvních podmínek např. změny splátky při prodlužování či zkracování doby pronájmu a za jakých podmínek jsou možné, tedy za jakých podmínek má leasingová společnost nárok požadovat zvýšení měsíční splátky.
 • Jak jsou řešeny podmínky vrácení vozidla a jak je zpoplatněno jeho běžné či nadměrné opotřebení či poškození.
 • Jak jsou zpoplatněny kilometry, které s autem najedete navíc, popř. kolik vám vrátí, když najedete méně.

Dalším velkým rizikem je tlak zákazníka na cenu za hranici rentability leasingové společnosti. Ta v některých případech ustoupí, nicméně lze očekávat, že v průběhu doby nájmu bude požadovat další neočekávané poplatky, aby své peníze dostala zpět. Při vyjednávání se tedy vyplatí netlačit na cenu příliš, protože následky jsou nepříjemné pro obě strany.

Závěrem

Operativní leasing je moderní produkt, který v západní Evropě využívá naprostá většina firem. V ČR dosud panují předsudky, zejména o jeho cenové nevýhodnosti, podpořené tím, že některé agresivní leasingové společnosti zákazníky zklamaly. Tomu druhému se dá vyhnout uzavřením dobré smlouvy, tomu prvnímu pak detailním rozborem vlastních nákladů. Udělejte to, vyplatí se Vám to.

Chcete poradit s tímto tématem?

Tipy

Firemní mobilita nejsou jen auta - kupujeme letenky

 1. Možnosti nákupu letelek
 2. Na co si dát pozor
 3. Jak se vyznat v cenové džungli
 4. Kdy spolupracovat se specialisty
Číst více

Které novinky se vyplatí mít ve firemních vozech?

 1. Na co si dát při konfiguraci vozů pozor?
 2. Které prvky výbavy opravdu využijete?
 3. Které jsou spíše zbytečné?
Číst více

Alternativní pohony - cesta k nižším nákladům

 • Proč uvažovat o jejich využití ve firmě?
 • Co vám přinese CNG pohon?
 • Jaké jsou výhody hybridních aut?
 • A co elektromobily, mají už smysl?
Číst více