Jak neprodělat při používání dodávek

Rozdíly v celkových nákladech na dobře či špatně vybraná a provozovaná užitková auta - dodávky jdou do statisíců korun na jednom voze. Jak na to, aby se tyto nadbytečné náklady netýkaly vás? Jaká úskalí zde číhají a kolik peněz lze nesprávným postupem ztratit či naopak ušetřit?

Výběr vozu

Na českém trhu se výrobci často předhánějí nízkými cenami. Cena ani sleva však nevypovídají vůbec o tom, zda je pro vás tento vůz opravdu výhodný. Důležité jsou celkové náklady, které s jeho provozováním budete mít. Tyto údaje vám však žádný prodejce nesdělí. Často je ani nezná.

Nechcete-li tedy skočit na lep závodům ve slevách, pokuste si celkové náklady určit sami. Jak na to?

 1. Sečtěte cenu vozu po slevě a ceny servisních prací na požadovaný nájezd či dobu používání (sdělí vám v servisu). 
 2. Od této sumy odečtěte předpokládanou cenu ojetého vozu, tedy částku, kterou dostanete za již ojetý vůz. Tento údaj nezjistíte nikdy přesně, ale dá se odhadnout podle cen starších modelů v bazarech.
 3. Další náklady, jako je palivo, pneumatiky či pojištění, můžete pro tento účel zanedbat. Kromě nákladů na palivo budou u všech vozů obdobné.

Tímto jednoduchým propočtem získáte základní porovnání celkových nákladů mezi jednotlivými značkami pro porovnání skutečné výhodnosti jednotlivých nabídek.

Nejpřesnější ukazatel výhodnosti či nevýhodnosti jednotlivých aut je pak náklad na 1 ujetý kilometr. Ten vám umožní porovnat i různé varianty doby provozu a počtů ujetých kilometrů (tzv. nájezd, proběh) vozů. Pokud tedy předpokládáte, že s autem za 5 let ujedete 150 tisíc km, vydělíte zjištěné celkové náklady pro tuto variantu počtem kilometrů a máte k dispozici cenu za jeden kilometr. Náklady na 1 kilometr se u dodávek pohybují mezi 4 a 15 Kč. Toto rozpětí je samozřejmě dáno velikostí auta, dobou užívání, nájezdem a dalšími parametry.

Jak tedy posuzovat cenové nabídky?

Nijak – nejsou podstatné. Pořizovací cena auta vůbec nesouvisí s opravdovým měřítkem nákladovosti, kterou je cena za jeden kilometr:

Značka 1 2 3 4 5 6 7 8
Pořizovací cena
(Kč bez DPH)
412.704 433.161 458.057 541.889 615 523 411.854 417.727 546.052
Kolik stojí 1 km jízdy
(Kč bez DPH)
7,84 7,45 7,82 11,49 7,94 7,94 7,78 9,44

Co z toho například vyplývá?

 • Značka 5 je významně dražší než 6, nákladově jsou na tom ale stejně.
 • Značka 4 je cenou ve středu, ale nákladově je jasně nejhorší.
 • Značka 3 je o více než 10% dražší než značka 1, ale nákladově je srovnatelná.

Neboli ten, kdo si koupí vůz značky 6, vůbec neudělal lépe, než ten, kdo si koupil auto od značky 5, přestože domněle ušetřil více než 200.000 Kč. Stejně tak na první pohled dražší auto, často s větší užitnou hodnotou, vychází stejně jako auto levnější. Cenová nabídka tedy vůbec není rozhodující pro to, jestli je nabídka pro vás zajímavá či nikoliv.

Pokud však věnujete výše popsanému stručnému propočtu chvíli času, dobře se v nabídkách zorientujete a nepodlehnete mámení zdánlivě výhodné slevy.

A co každodenní provoz?

S dodávkami - užitkovými auty je obecně zacházeno drsněji než s auty osobními. Z toho plynou i vyšší vícenáklady způsobené:

 • nadměrným provozním opotřebením vozu a poškozením vozu (odřeniny, šrámy) – a tedy vyššími náklady na servis a snížením jeho prodejní ceny jakožto ojetiny a
 • zvýšenou spotřebou paliva kvůli nesprávnému / agresivnímu způsobu jízdy.

Kolik takové drsné zacházení stojí?

Segment Dosažitelný náklad za 1 km v Kč Běžný náklad za 1 km v Kč Rozdíl v Kč po celou dobu užívání vozu při proběhu 150.000 km
Malé užitkové vozy 3,38 4,20 123.000
Střední užitkové vozy 4,42 6,12 255.000
Velké užitkové vozy 5,37 8,74 505.000

Jste překvapení, o jak velké sumy se jedná? Zkuste s nimi něco udělat. Náměty naleznete zde.

Závěrem

Jak je vidět, i u tak „obyčejné“ věci, jako je užitkové auto - dodávka, fungují ekonomické zákonitosti jinak, než si většina lidí myslí. Nenechejte se tedy omámit lákavými slevami, použijte kalkulačku a hlavu a budete mít záruku, že za své peníze dostáváte nejvíce. Ten, kdo to nedělá, většinou dobrovolně vynakládá statisíce korun zbytečně.

Chcete poradit s tímto tématem?

Tipy

Firemní mobilita nejsou jen auta - kupujeme letenky

 1. Možnosti nákupu letelek
 2. Na co si dát pozor
 3. Jak se vyznat v cenové džungli
 4. Kdy spolupracovat se specialisty
Číst více

Které novinky se vyplatí mít ve firemních vozech?

 1. Na co si dát při konfiguraci vozů pozor?
 2. Které prvky výbavy opravdu využijete?
 3. Které jsou spíše zbytečné?
Číst více

Alternativní pohony - cesta k nižším nákladům

 • Proč uvažovat o jejich využití ve firmě?
 • Co vám přinese CNG pohon?
 • Jaké jsou výhody hybridních aut?
 • A co elektromobily, mají už smysl?
Číst více