Co vědět, než vyrazíte kupovat firemní auta

Nezáleží jen na ceně při pořízení, ale i při odprodeji
Pamatujte na průběžné náklady
Auta není třeba vlastnit, jde si je dlouhodobě pronajímat

Náklady na provozování firemní flotily neznamenají jen pořizovací ceny vozů, ale i další průběžné útraty, do kterých se počítají pohonné hmoty, opravy, peníze vynaložené na údržbu i pojištění. Zaměřit se při výběru jen na jednu z položek nákladů a další přehlížet může ve výsledku znamenat velmi neekonomické rozhodnutí.

Udělejte si proto jasno v deseti bodech založených na reálných zkušenostech a chybách, ještě než vyrazíte pořizovat nový firemní automobil.

1. Neexistuje ideální auto pro všechny firmy

Analyzujte potřeby firmy, porovnejte nabídky na trhu a najděte řešení, které nejvíce vyhovuje vašim podmínkám.

2. Začněte volbou vhodného typu vozu

Než vyberete značku automobilu, položte si základní otázky: kam, jak často a jak intenzivně se bude jezdit a co má auto splňovat z hlediska bezpečnosti, prostoru pro náklad a komfortu? Pokud si nevíte rady, projděte si náš jednoduchý manuál, jaký typ vozu vybrat.

3. Porovnejte jednotlivé značky

Nevolte jen podle ceny vozu. Záleží i na dalších podstatných faktorech. V potaz berte i servis, cenu náhradních dílů a spotřebu. Věděli jste, že náklady na servis se mohou lišit až o 70 procent? Nezapomeňte, že některé ojeté značky se výrazně prodávají lépe. Další podrobnosti se dozvíte v našem článku, jak vybírat značku.

4. Desetina peněz jde na servis

Zajímejte se o to, kolik stojí povinné servisní úkony. Často se stává, že nejlevnější vůz má drahý servis. Stále více značek zároveň nabízí servis zdarma na omezenou dobu nebo nájezd. Vytěžte tyto nabídky. Servis, to je větší téma, než si myslíte. Ale nebojte, vše potřebné se dočtete v našem článku o servisu.

5. Zvolte správný způsob financování

Až o deseti tisícové částky můžete přijít, pokud si vyberete špatné financování auta. Ano, bavíme se o částce za jeden vůz. Udělejte si nejdříve základní analýzu toho, kolik doopravdy zaplatíte, a nenechte se oklamat reklamními triky. Nebojte, na výběr jsou v zásadě jen tři možnosti, které jsme podrobně rozebrali v tomto článku.

6. Vyhněte se starostem operativním leasingem

V tomto režimu auto nebude vlastnit, jen si ho dlouhodobě pronajímat za pevnou měsíční splátku, ve které je již započítaný servis, pneumatiky, pojištění, daně a další náklady. Platíte jen pohonné hmoty. V zahraničí je tento způsob užívání vozu velmi rozšířený. Důvod je prostý – nenesete žádná rizika, nestaráte se o prodej ojetiny, jen jezdíte. Ve většině případů ušetříte až 20 procent celkových nákladů.
Pokud se chcete o operačním leasingu dozvědět více, tady jsme se rozepsali o kladech i záporech.

7. Důležité je správné pojištění

Pozor, nevyplatí se podceňovat! S platností nové legislativy se špatná pojistka může hodně vymstít. Dobré je každý rok svou pojistku revidovat a zjistit, jakou můžete získat aktuální cenu zejména díky snížení hodnoty vašeho vozu v čase. Užitečné tipy, jak pracovat s pojistkou jsme popsali v článku Jak dobře pojistit firemní auta.

8. Jezděte ekonomicky

Nejde jen o spotřebu, ale i o opotřebení a poškození, které má vliv na prodejní cenu ojetiny. Zní to banálně, ale kdo si spočítá, že jezdit se spotřebou o dva litry vyšší, než je nutné, stojí po sto tisíci kilometrech o 60 tisíc korun více?

Spotřeba

7 l na 100 km

9 l na 100km

Cena za litr benzínu

30,2 Kč za litr

30,2 Kč za litr

Cena benzín na 100 000 km

211 400 Kč

271 800 Kč

Rozdíl

60 400 Kč

 

Ve výpočtu není započítána amortizace vozidla, pouze pohonné hmotu. Pokud chcete vědět, jak snížit náklady pár triky při řízení, přečtěte si náš článek.

9. Způsob jízdy souvisí i s bezpečností 

Tyto dvě oblasti jsou úzce propojené. Jízdou s dodržováním pokročilých pravidel bezpečnosti ušetříte klidně až 50 tisíc korun za rok. Nevíte, co jsou ta pokročilá pravidla bezpečnosti? Nevadí, tady je máte!

10. Prodávejte auta včas

Pokud se budete zuby nehty držet patnáctileté ojetiny, určitě neušetříte. Naopak riskujete nejen co se bezpečnosti týče, ale i při pohledu na náklady. Opět můžete přicházet až o statisíce korun na jediném autě! Když se auto začne sypat, je na obměnu pozdě. Správný čas se naučíte poznávat díky tomuto článku.

Když budete mít na paměti, těchto deset základních zásad, začnete šetřit své firmě i stotisícové částky. Ale nejde jen o peníze. Budete mít bezpečnější flotilu a větší komfort. Přesto řada firem dělá stále dokola drahé a zbytečné chyby. Změna není složitá ani nákladná, stačí jen vědět, na co se soustředit.

Chcete poradit s tímto tématem?

Tipy

Firemní mobilita nejsou jen auta - kupujeme letenky

 1. Možnosti nákupu letelek
 2. Na co si dát pozor
 3. Jak se vyznat v cenové džungli
 4. Kdy spolupracovat se specialisty
Číst více

Které novinky se vyplatí mít ve firemních vozech?

 1. Na co si dát při konfiguraci vozů pozor?
 2. Které prvky výbavy opravdu využijete?
 3. Které jsou spíše zbytečné?
Číst více

Alternativní pohony - cesta k nižším nákladům

 • Proč uvažovat o jejich využití ve firmě?
 • Co vám přinese CNG pohon?
 • Jaké jsou výhody hybridních aut?
 • A co elektromobily, mají už smysl?
Číst více