Alternativní pohony - cesta k nižším nákladům

Alternativní pohony mohou výrazně změnit náklady na provozování firemních aut. Jaká je aktuální nabídka a co si v ní vybrat?

Proč uvažovat o alternativních pohonech

Stručně řečeno, protože můžete ušetřit a ještě se chovat ekologicky.

Je z čeho vybírat

Nejvýznamnějšími typy alternativních pohonů jsou:

 • CNG - stlačený zemní plyn,
 • hybridní pohon - kombinace spalovacího motoru a elektromotoru,
 • elektromotory - v určitých situací je použití eletromobilů již naprosto reálné.

Ostatní alternativní pohony, jako je LPG, vodík a další, buď doposud vykazují značné nevýhody, nebo ještě nejsou pro firemní auta ve větší míře plnohodnotně využitelná.

Již je čas

Vozy s alternativními pohony jsou ekonomicky výhodné, pokud:

 • ztráta hodnoty tj. rozdíl mezi prodejní a kupní cenou je srovnatelná nebo nižší se ztrátou hodnoty vozu s běžným pohonem tj. s benzínovým či naftovým motorem,
 • náklady na palivo jsou srovnatelné nebo nižší než u vozu s běžným pohonem,
 • servis a údržba nejsou dražší než u vozu s běžným pohonem.

protože to jsou položky, které u vozu s běžným pohonem tvoří 80% celkových nákladů. Všechny tři podmínky jsou již v současné době splněny. Proto má smysl při obměně ve firmě vzít do úvahy pořízení vozů s některým z alternativních pohonů – ekonomický efekt je pozitivní.

Úspory dosažené díky CNG

CNG je zkratka pro stlačený zemní plyn. Ten je spalován ve spalovacím motoru auta podobně jako benzín nebo nafta, motor tomu samozřejmě je uzpůsoben. Současné moderní vozy již mohou jezdit jak na CNG, tak na benzín – mají dvě nádrže a typ paliva si volí řidič. Dá se tak dosáhnout velmi dlouhé dojezdové vzdálenosti přes 1000 Km na jedno čerpání. Vozy není třeba přestavovat na CNG pohon, vyrábějí se již přímo.

Jednoznačnou výhodou jsou snížení nákladů na palivo, ve srovnání stejného vozu s běžným pohonem, o 50%. Dáno je to i nižším zdaněním CNG, který je zatížen minimální spotřební daní, na rozdíl od benzinu a nafty.

Ještě před několika lety byl o vozy s pohonem CNG malý zájem, daný několika faktory:

 • obava z neznámého – bezpečnost, využitelnost, spolehlivost motorů,
 • omezená nabídka vozů,
 • těžko prodejné ojeté vozy,
 • omezená síť plnících stanic.

V posledních několika letech se však situace významně změnila. Vozy s pohonem CNG jsou již součástí mnoha firemních autoparků, např. Česká pošta jich má několik stovek, obavy byly zcela rozptýleny pozitivními zkušenostmi, nabídka vozů je již dostatečně široká, trh ojetin dokáže ocenit kvalitu a úspornost CNG vozů a síť plnících stanic sice nedosahuje hustoty sítě klasických „benzinek“, ale stále se rozrůstá a žádný region již není bez možnosti čerpat do nádrže CNG.

Tip - Proč má CNG také budoucnost


Může se nám to líbit či nikoliv. EU nicméně svým tlakem na ekologii a energetickou bezpečnost, která zahrnuje i menší závislost na ropě, dělá zemní plyn tj. i CNG perspektivními. A to i v očích automobilek, čemuž odpovídá stále se rozšiřující nabídka modelů s CNG pohony.

Kdy se vyplatí hybridní auta

Vozy s hybridním pohonem získávají energii ze dvou zdrojů, ze spalovacího motoru a elektromotoru. Hybridních pohonů je přitom několik druhů.

 • Mild hybrid - V tomto případě jsou motor a elektromotor uspořádány tak, že elektromotor spalovacímu motoru pouze vypomáhá při rozjezdu nebo akceleraci. Jako všechny hybridy je vhodný pro převážně městský provoz.
 • Full hybrid - Tyto vozy jsou schopny jet jen na elektromotor, aniž by byl v běhu spalovací motor.
 • Plug-in hybrid - Jedná se o vůz typu full hybrid, jehož baterie se dobíjí jednak rekuperací (při brždění vozu), ale dají se taky dobít ze sítě (ze zásuvky).

Hlavní výhodou hybridních vozů je nižší spotřeba paliva, a to zejména v městském provozu. 

Podobně jako u CNG vozů, i pro hybridní vozy před několika lety platilo několik limitujících faktorů:

 • trh tento pohon neznal, byly obavy ze spolehlivosti a nákladnosti údržby,
 • vozy byly poměrně drahé,
 • trh ojetin byl velmi malý, a tudíž riziko koupě hybridního vozu bylo příliš vysoké.

V posledních několika letech se však, podobně jako u CNG, všechny tyto faktory významně změnily ve prospěch hybridů. Firemní uživatelé vozů již mají docela dobrou představu, co to hybridní auta jsou, jejich provozní náklady včetně servisních jsou již prověřeny jako přijatelné, a vozy díky významnému zvýšení výroby díky velké poptávce na velkých světových trzích zlevnily na úroveň srovnatelnou s vozy s konvenčními pohony.

Reálně použitelné elektromobily

S největší pravděpodobností jsou elektromobily budoucností dopravy. Pryč je doba, kdy to bylo téma pro pár nadšenců, vynálezců a akademiků. V posledních několika letech nastal v této oblasti obrovský pokrok a z prototypů téměř nepoužitelných vozítek jsou zcela plnohodnotné osobní i užitkové automobily. Každá významná automobilová značka má již nějaký elektromobil ve své nabídce a již několik z nich je prodává v obchodní síti v ČR včetně zajištěného financování, pojištění i odkupu ojetého vozu.

Hlavními výhodami elektromobilů jsou:

 • jednoduchost díky které jsou jejich servis a údržba velmi snadné a tudíž levné,
 • nulové emise v místě pohybu vozidla, což je zejména ve velkých městech velmi žádoucí,
 • možné využití energie z obnovitelných zdrojů - ať už nakoupené nebo z vlastních zdrojů např. solárních panelů na střeše firmy i doma,
 • absence hluku a velmi rychlý rozjezd tj. výrazně vyšší jízdní komfort.

Tyto jasné výhody je předurčují ke klíčové roli v budoucí dopravě. A změny již začaly. Dnešní elektromobily samozřejmě čeká další vývoj, zaměřený především na jich užitnou hodnotu a bezpečnost. Již dnes však existují vozy, plně využitelné jako běžná auta, která mají dojezd několik stovek kilometrů. Statistiky navíc jasně říkají, že většina aut neujede denně více než 100 km , zejména ve větších městech. Pro městský režim využívání firemních aut jsou tedy elektromobily jako stvořené. Již dávno nejsou sci-fi, jsou mezi námi a bude jich čím dál více.

Tip - Proč jsou Elon Musk a jeho firma Tesla důležití?


Společnosti těžící ropu i automobilky investující do vývoje spalovacích motorů desítky let, mají velký zájem na zachování stávajícího stavu, kdy naprostá většina vozů spotřebovává benzín či naftu. Elon Musk i jeho firma Tesla Motors nejen vyrábí elektromobily, ale staví i obří továrnu na baterie a hledá další využití energie skladované v bateriích například pro domácnosti i podniky. Může být jeden z vyzyvatelů, kteří současný stav dokáží změnit.

Chcete poradit s tímto tématem?

Tipy

Firemní mobilita nejsou jen auta - kupujeme letenky

 1. Možnosti nákupu letelek
 2. Na co si dát pozor
 3. Jak se vyznat v cenové džungli
 4. Kdy spolupracovat se specialisty
Číst více

Které novinky se vyplatí mít ve firemních vozech?

 1. Na co si dát při konfiguraci vozů pozor?
 2. Které prvky výbavy opravdu využijete?
 3. Které jsou spíše zbytečné?
Číst více

Alternativní pohony - cesta k nižším nákladům

 • Proč uvažovat o jejich využití ve firmě?
 • Co vám přinese CNG pohon?
 • Jaké jsou výhody hybridních aut?
 • A co elektromobily, mají už smysl?
Číst více