3 cesty, jak neutrácet za užitková auta zbytečně

Provozujete lehké užitkové vozy - dodávky a chcete si být jisti, že neplatíte více, než musíte? Jste zmateni stovkami nabídek vozů i jejich financování? Brzdí vás papírování? Obáváte se nákladů na opravy? Možná je čas vyzkoušet novou věc.

Auta užívejte k práci, ale nevlastněte je

Převeďte tak starost o ně na specialisty

Přeneste rizika závad a poruch na výrobce

Proč změnit zvyky a zkusit dlouhodobý pronájem - operativní leasing firemních aut

Situace na západ od ČR ukazuje, že pronájem vozů je pro firmy jednoznačně zajímavý a proto jej využívají v hojné míře – až v 80% případů. V ČR zatím méně než v 10%. V čem je příležitost?

1. Finančně výhodnější

Pronajímatelé vozů, leasingové společnosti jich nakupují ročně stovky až tisíce tj. řádově více než běžný autodealer. Tím získají slevy nejen na vozy, ale i na servis, pneumatiky, pojištění, palivo a další položky v takové výši, že i když si odečtou své výdaje a zisk, je to pro zákazníka stále výhodnější, než kdyby vůz pořizoval individuálně.

2. Méně starostí o auta a administrativu

Máte-li vozy v majektu či na finanční leasing, pak se o veškeré záležitosti spojené s jeho údržbou, servisem a pojištěním staráte sami. Je vcelku známo, že řada servisů si ráda něco přisadí k vyúčtování, a stejně tak je známo, jak se v případě pojistných událostí chovají pojišťovny. Firmy, které se nepohybují v oblasti automobilového obchodu, zpravidla detaily neznají a nemají šanci je odhalit. Platí tedy zpravidla více, aniž o tom vědí.

Oproti tomu pronajímatel vozů jich provozuje několik stovek až tisíc, a tudíž na tuto činnost zaměstnává experty. Ti důsledně kontrolují každou položku ve fakturách ze servisu a umějí i jako rovný s rovným jednat s pojišťovnami. I toto je jeden z důvodů, proč firmy pronájem vozů stále více preferují – soustředí se na to, co umějí a co jim vydělává peníze.

Dalším bodem je česká účetní a daňová legislativa. Že je složitá a nepřehledná, všichni víme, ale že účetní podchycení firemních aut je skoro nejsložitějším v Evropě, se už moc nemluví. Máme tím na mysli odpisy, výpočet silniční daně, nutnost zdanění výnosu z prodaného vozu a další položky. Firmy, které využívají pronájem, toto vůbec nemusí řešit – každý měsíc jim do účetnictví vstoupí faktura v předem známé výši, která je plně odečitatelnou položkou. Hotovo. Nic víc. Žádné faktury ze servisu, od pojišťoven, dodavatelů pneumatik, žádná práce pro účetní(ho).

3. Závady a poruchy jsou problémem výrobce

Přestože záruční podmínky pro zákazníka stále zlepšují, stále nejsou dostatečné, aby vyhověly i v případech, kdy je vůz provozován i po době záruky, nebo má velký nájezd, což je u firemních vozů běžné. Rizika, která z toho vyplývají, jsou velmi těžko odhadnutelná – můžete mít štěstí, a pak tzv. „jezdíte skoro zadarmo“, nebo taky ne, a pak vás to stojí zbytečné a nemalé výdaje. To platí v případech, kdy vůz máte ve vlastnictví nebo na úvěr.

V případě pronájmu vozu se však tato rizika dají přenést na jejich výrobce – ne však ve všech případech. Leasingové společnosti, které pronájem vozidel poskytují, se dělí na dvě kategorie.

 • Nezávislé leasingové firmy - Soustředí především na osobní vozy nejčastěji využívané firemní klientelou. Pronájem užitkových vozů poskytnou také, ale s jistými omezeními, např. dobou užívání nebo nájezdem. Vzhledem k tomu, že jich ve svém autoparku nemají mnoho, neznají dobře vývoj jejich nákladů a tudíž si nechávají v kalkulaci splátky „vatu“.
 • Leasingové společnosti z automobilového průmyslu - Svoje vozy znají do nejmenších detailů. Proto jsou například v případě pronájmu užitkových vozů dostatečně flexibilní a umějí garantovat to, co první skupina neumí nebo nechce, např. výrazně prodlouženou záruku, odkupní cenu vozu a další významné položky celkových nákladů.

Na co si dávat pozor

Při dlouhodobém pronájmu - operativním leasingu kromě vozů využíváte i řady služeb. Proto je třeba věnovat smlouvě dostatek pozornosti. Pokud chcete opravdu využít možnosti jasně dané měsíční splátky bez dodatečných navýšení, musíte určit některé parametry dopředu na celou dobu pronájmu. Mezi ty nejdůležitější patří:

 • celkový nájezd vozu za zvolené období - pokud nájezd překročíte, doplatíte za každý km přes limit částku stanovenou ve smlouvě,
 • rozsah pojištění a krytí rizik,
 • rozsah servisních prací,
 • počet sad pneumatik, které jsou v ceně,
 • rozsah asistenčních služeb.

Tipy


 • Některé leasingové společnosti zneužívají neznalosti zákazníků a aby nabídly nízkou cenu, vyjmou ze splátky některé položky, bez kterých se ale neobejdete, nebo je výrazně osekají. Když pak tuto položku potřebujete čerpat, zaplatíte extra. Je to krátkozraké jednání, ale stále se děje. Ptejte se tedy důsledně, co v navrhované splátce je a co nikoliv.
 • V každém případě se vyplatí porovnání několika variant od různých dodavatelů. Ve výsledku se může znamenat v celkových nákladech rozdíly i v řádu stovek tisíc korun na jednom voze.

Chcete poradit s tímto tématem?

Tipy

Firemní mobilita nejsou jen auta - kupujeme letenky

 1. Možnosti nákupu letelek
 2. Na co si dát pozor
 3. Jak se vyznat v cenové džungli
 4. Kdy spolupracovat se specialisty
Číst více

Které novinky se vyplatí mít ve firemních vozech?

 1. Na co si dát při konfiguraci vozů pozor?
 2. Které prvky výbavy opravdu využijete?
 3. Které jsou spíše zbytečné?
Číst více

Alternativní pohony - cesta k nižším nákladům

 • Proč uvažovat o jejich využití ve firmě?
 • Co vám přinese CNG pohon?
 • Jaké jsou výhody hybridních aut?
 • A co elektromobily, mají už smysl?
Číst více